5.11.2009.   

Nije smeće, ali ni osobita zarada

Kamo s otpadom

Može li se promjenom odnosa prema kućnom otpadu poboljšati stanje u proračunu domaćinstva? Kako sada stvari stoje, minimalni pomaci su mogući, ali za kratkoročno vidljiv učinak potrebno je uložiti mnogo truda i vremena. Otpada za koji građani mogu dobiti naknadu odmah razmjerno je malo. Priča sa staklenom i PET ambalažom (plastičnom ili limenom), vjerojatno je dobro poznata. Naknada od 0,50 kn po komadu znači da treba skupiti i predati popriličan broj komada ambalaže da bi se uknjižio spomena vrijedan dodatni prihod. No, time se ipak kompenzira trošak jer je većina proizvođača i distributera tih pola kune već ugradila u cijene svojih proizvoda.

Znate li da PET proizvodi nisu jedini za koje je moguće dobiti novac? Tvrtke poput Eko-Velebita otkupljuju svu plastičnu ambalažu koja ima specifičnu trokutastu oznaku s brojevima 2,4 ili 5, po cijeni od 1,5 kn po kilogramu. S ambalaže treba odstraniti sve metalne dijelove (ako ih ima), čepove, pumpice i papirnate etikete te ih oprati i spljoštiti.

Veliki otkupljivači za tonu ambalažnog stakla plaćaju u približnom rasponu od 140 do 220 kuna, ovisno o stupnju primjesa, je li razvrstano ili nije... To znači da se, u najboljem slučaju, od ovlaštenih manjih otkupljivača (veći u pravilu ne rade s građanstvom) može dobiti nekih petnaestak lipa za kilogram takvog stakla.

Ako imate ambicija pretvoriti prikupljanje starog papira u trajniju djelatnost, veliki otkupljivači poput Unijapapira spremni su za dogovor o uvjetima i cijenama. No, kako nam je rekao glasnogovornik Belišća Branko Vrbošić, ipak bi morala biti riječ o većim količinama.

Najskuplji bakar

Tko ima vremena, volje i priliku, može okušati sreću s metalima. Većina tvrtki koja ih otkupljuje nije baš sklona podijeliti s javnošću svoje cjenike, smatrajući ih poslovnom tajnom.

Kao približan orijentir može poslužiti bjelovarska tvrtka Sirovina trgoprerada, koja na svojoj web-stranici za kilogram otpadnog željeza nudi od 0,10 d 0,30 kn, lijevanog 0,30 kn, aluminija od 1,5 do 2,5 kn, olova 1 kn, mesinga od 3 od 4 kn, rostfrei od 3 do 4 kn te željezne limovine od 0,05 do 0,10 kn.

Izvor: www.pametnakuna.hr
 

www.kastav.info