| |
156 milijuna kuna potpora za zapošljavanje |
U sklopu Nacionalnog akcijskog plana zapošljavanja od 2005. do 2008. godine, u ovoj će godini biti izdvojeno oko 156 milijuna kuna potpora za nekoliko mjera sufinanciranja zapošljavanja nezaposlenih osoba, najavila je Liljana Špoljarić, rukovoditeljica Odjela za aktivne mjere zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Predviđanja su da će ove godine nešto manje od 9.000 osoba biti zaposleno mjerama kojima država poslodavcima osigurava određene novčane potpore za novu radnu snagu, naglasila je Špoljarić tijekom prezentacije na sjednici Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore- Komore Zagreb.
Podsjetila je i kako godišnji plan za poticanje zapošljavanja za ovu godinu, koji je dio Nacionalnog akcijskog plana zapošljavanja za razdoblje od 2005. do 2008. godine, obuhvaća mjere temeljene na europskim smjernicama zapošljavanja.
„Državne potpore mogu se primjenjivati na male, srednje i velike poslodavce. Kod malih poslodavaca intenzitet potpore za zapošljavanje iznosi 50 posto propisane osnovice, u slučaju srednjeg poslodavca 40 posto propisane osnovice, a kod velikih poslodavaca 20 posto propisane osnovice“ pojasnila je Špoljarić, dodavši kako se potpore mogu dati i za povremene poslove, točnije, javne radove, ali ne i u slučaju deficitarnih zanimanja.
„U nekoliko navrata bilo je i pokušaja zloporabe državnih subvencija na način da netko otvori poduzeće te ga za tri mjeseca odluči zatvoriti“ upozorila je zaključivši da, premda su potpore bespovratne, u tim slučajevima država ide u proces pa sudskom ovrhom naplati ranije dodijeljen novac.
(PV/Boris Odorčić)
|
| |
|
| |